Oddziaływanie HM Głogów na efektywność produkcyjną i ekonomiczną gospodarstw rolnych

Main Article Content

Teodor Nietupski
Lech Paczkowski

Abstrakt

Analizę przeprowadzono na danych zebranych z ponad 100 zbadanych gospodarstw rolnych w okresie obejmującym lata 1995-1997. Badania dotyczą gospodarstw położonych na terenie objętym oddziaływaniem Huty Miedzi „Głogów”. Autorzy dokonali próby oceny wpływu pracy huty na organizację i wyniki finansowe badanych gospodarstw w warunkach zmniejszania się zanieczyszczeń. Badane gospodarstwa podzielono na grupy ze względu na: * powierzchnię użytków rolnych (3-7 ha, 7-10 ha, powyżej 10 ha); * lokalizacja gospodarstw ze względu na emitenta: gospodarstwa położone w strefie zanieczyszczonej; * odległość od O do 5 km (strefa 1) i * te w strefie bezpośredniego oddziaływania - odległość od 5 do 12 km (strefa 2). Badania wykazały, że warunki środowiskowe na terenie wokół huty uległy znacznej poprawie. Stwierdzono także, że różnice w organizacji gospodarstw były nieistotne. W obu strefach dominowały zboża (70%) i rośliny okopowe (ok. 25%), jednak liczebność zwierząt gospodarskich i intensywność organizacji były tu niewielkie. Plony roślin uprawnych i podstawowe kategorie produkcji osiągnęły wyższy poziom w strefie 2, natomiast zysk był podobny w obu strefach. Na sytuację finansową gospodarstw położonych w pobliżu huty miedzi duży wpływ miały dochody niezwiązane z pracą rolnika – uzyskiwane były z zatrudnienia w przemyśle. W strefie 1 źródłem dochodów były wypłaty odszkodowań. Generalnie badania prowadzą do wniosku, że wpływ Huty Miedzi „Głogów” na wyniki finansowe i produkcyjne jest bardzo ograniczony. (tłumaczenie - LW).

Article Details

Jak cytować
Nietupski, T., & Paczkowski, L. (1999). Oddziaływanie HM Głogów na efektywność produkcyjną i ekonomiczną gospodarstw rolnych. Zeszyty Naukowe SGGW - Ekonomika I Organizacja Gospodarki Żywnościowej, (37), 213–227. https://doi.org/10.22630/EIOGZ.1999.37.30
Bibliografia

BALUK A., 1993: Plonowanie i stopień skażenia metalami ciężkimi roślin uprawnych w rejonie oddziaływania emisji HM Głogów. Okręgowy Ośrodek Rzeczoznawstwa i Doradztwa Rolniczego. Poznań (maszynopis).

BALUK A., 1994: Zależność skażenia płodów rolnych od skażenia gleb w rejonie oddziaływania HM Głogów z wyeksponowaniem obszarów obrzeżnych. Okręgowy Ośrodek Rzeczoznawstwa i Doradztwa Rolniczego. Poznań (maszynopis).

BOHOSIEWICZ M. i in., 1978: Zawartość miedzi, ołowiu i cynku w krwi, mleku, wątrobach, nerkach i kościach krów z rejonów Huty Miedzi Legnica i Głogów I. Mat. I Krajowej Konf. "Wpływ zanieczyszczenia pierwiastkami śladowymi na przyrodnicze warunki rolnictwa". Puławy, cz. II: 41-48.

NIETUPSKI T., KRUPA A., PACZKOWSKI L. (1994). Wpływ huty miedzi na wyniki produkcyjne gospodarstw chłopskich położonych w rejonie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Rocz. Nauk Rol., Seria G, Ekonomika rolnictwa, 86(3), 77-85.

PACZKOWSKI L., 1995: Skutki degradacji środowiska rolniczego w rejonie HM Głogów i sposoby ograniczenia strat w gospodarstwach rolnych. Zesz. Nauk. AR we Wrocławiu, Rol. LXIV, 275: 75-96.

PACZKOWSKI L., 1997: Analiza porównawcza gospodarstw rolnych z rejonów o różnym stopniu skażenia emisji atmosferycznej HM Głogów. Zesz. Nauk. AR we Wrocławiu, Rol. LXXI, 317: 143-155.

PACZKOWSKI L., 1999: Ekologizacja produkcji rolniczej w rejonie oddziaływania Huty Miedzi Głogów. Zesz. Nauk AR we Wrocławiu Nr 361, Konfer. XXII, 227-233.

ROSZYK E., 1975: Wpływ hutnictwa miedzi na niektóre właściwości gleb i skład chemiczny roślin uprawnych. Rocz. Glebozn., T. 26, z. 3: 277-291.

ROSZYK E., 1978: Zanieczyszczenie gleb i roślin uprawnych Pb, Cu, Zn w rejonie huty miedzi. Zesz. Probl. Post. Nauk Rol., z. 206: 65-76.

SZERSZEŃ L., LASKOWSKI S., ROSZYK E., 1978: Zagadnienia pierwiastków w roślinach uprawnych w różnej odległości od huty miedzi. Mat. I Krajowej Konf. "Wpływ zanieczyszczenia pierwiastkami śladowymi na przyrodnicze warunki rolnictwa";. Puławy, cz. I: 97-104.

Statystyki

Downloads

Download data is not yet available.