Main Article Content
Celem artykułu jest ustalenie istnienia zależności pomiędzy wypłatą dywidendy a stopą zwrotu z inwestycji w akcje spółki. Z analizy wynika, że stopa zwrotu z inwestycji w akcje spółek wypłacających dywidendę w latach 2003–2006 była generalnie wyższa od średniej mierzonej zmianami indeksu WIG. W analizowanym okresie wzrosła liczba spółek wypłacających dywidendę. Średnia stopa dywidendy wahała się w przedziale od 2,54% do 5,21%, co pokazuje, że dywidenda nie jest głównym źródłem dochodów inwestorów na Giełdzie Papierów Wartościowych. Autor przedstawia także prawne uwarunkowania wypłaty dywidendy oraz znaczenie dywidendy w kształtowaniu ceny rynkowej akcji. (tłum. - LW)
Article Details
BIEŃ W., 2004: Rynek papierów wartościowych. Wyd. Difin, Warszawa.
DURAJ J., 1996: Przedsiębiorstwo na rynku kapitałowym. PWE, Warszawa.
JAJUGA K., 2002: Podstawy inwestowania na rynku papierów wartościowych. Wyd. Giełdy Papierów Wartościowych, Warszawa.
OSTROWSKA E., 2000: Inwestowanie na rynku kapitałowym. Wyd. Wyższej Szkoły Zarządzania w Słupsku, Słupsk.
Praca zbiorowa 2004: Prawa i obowiązki akcjonariuszy spółek publicznych. Wyd. Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Warszawa.
Rocznik Giełdowy, 2004-2007. Giełda Papierów Wartościowych, Warszawa.
Downloads
- Piotr Adamczyk, Ekonomiczne uwarunkowania przemysłowej produkcji mięsa wieprzowego i wołowego w Polsce , Zeszyty Naukowe SGGW - Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej: Nr 57 (2005)
- Piotr Adamczyk, Wewnątrzregionalne zróżnicowanie płac w Polsce , Zeszyty Naukowe SGGW - Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej: Nr 112 (2015)
- Piotr Adamczyk, Produktywność czynników wytwórczych w przemyśle spożywczym w Polsce , Zeszyty Naukowe SGGW - Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej: Nr 71 (2008)
- Piotr Adamczyk, Michał Chmielewski, Wartość aktywów netto otwartego funduszu emerytalnego a stopa zwrotu z jednostki rozrachunkowej , Zeszyty Naukowe SGGW - Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej: Nr 93 (2011)
- Piotr Adamczyk, Tendencje w poziomie i zróżnicowaniu wynagrodzeń w Polsce po przystąpieniu do Unii Europejskiej , Zeszyty Naukowe SGGW - Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej: Nr 72 (2008)
- Piotr Adamczyk, Substytucyjność czynników produkcji w przemyśle spożywczym w Polsce , Zeszyty Naukowe SGGW - Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej: Nr 79 (2009)
- Piotr Adamczyk, Wydajność pracy a poziom wynagrodzeń osób zatrudnionych w przemyśle mięsnym , Zeszyty Naukowe SGGW - Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej: Nr 62 (2007)
- Piotr Adamczyk, Ocena zmian liczby pracujących na obszarach wiejskich województwa mazowieckiego , Zeszyty Naukowe SGGW - Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej: Nr 123 (2018)