Zadania i miejsce komórki controllingu w przedsiębiorstwie

Main Article Content

Agata Sierpińska-Sawicz


Słowa kluczowe : kontroler, komórka controlling, podporządkowanie komórki controllingu
Abstrakt
W artykule zaprezentowane zostały zadania i miejsce komórki controllingu w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa. Na jej czele stoi kontroler, który pełni funkcję doradcy ekonomicznego zarządu. Jej głównym zadaniem jest opracowywanie planów operacyjnych i strategicznych, budżetowanie kosztów, przychodów i wyników w krótkich okresach czasu, monitorowanie odchyleń od budżetów i planów oraz wyjaśnianie przyczyn tych odchyleń. Rozwiązania dotyczące roli i miejsca komórki controllingu w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstw są zindywidualizowane i elastycznie dostosowywane do potrzeb zarządu. Potwierdzają to zaprezentowane w artykule przykłady empiryczne. W pierwszym okresie wdrażania controllingu komórka controllingu jest podporządkowana prezesowi zarządu. Po utrwaleniu jej pozycji w przedsiębiorstwie komórka ta podlega wiceprezesowi do spraw finansowych. W krajowych grupach kapitałowych oprócz komórki controllingu operacyjnego wydzielane są działy controllingu finansowego lub działy nadzoru kapitałowego nad spółkami zależnymi. W korporacjach międzynarodowych komórki controllingu występują na kilku szczeblach struktury organizacyjnej i podporządkowane są controllerowi centralnemu.

Article Details

Jak cytować
Sierpińska-Sawicz, A. (2015). Zadania i miejsce komórki controllingu w przedsiębiorstwie. Zeszyty Naukowe SGGW - Ekonomika I Organizacja Gospodarki Żywnościowej, (112), 125–136. https://doi.org/10.22630/EIOGZ.2015.112.53
Bibliografia

Controlling w małych i średnich przedsiębiorstwach, 2006: (red.) A. Kardasz, R. Kotapski, Wydawnictwo AE we Wrocławiu, Wrocław 2006.

Controlling funkcyjny w przedsiębiorstwie, 2006: (red.) M. Sierpińska, Oficyna Ekonomiczna, Kraków.

DUDA-PIECHACZEK E., 2007: Controlling. Wspieranie zarządzania przedsiębiorstwem, Helion, Gliwice.

Modele rachunku kosztów i rachunkowości zarządczej, 2004: (red.) E. Nowak, Wydawnictwo AE we Wrocławiu, Wrocław.

Stan rozwoju i zakres stosowania controllingu operacyjnego w małych i średnich przedsiębiorstwach, 2006: (red.) A. Kardasz, R. Kotapski, Wydawnictwo AE we Wrocławiu, Wrocław.

SURMACZ A.O., BROJAK-TRZASKOWSKA M., PORADA-ROCHOŃ M., LUBOMIRSKA- KALISZ J., 2010: Budżetowanie i controlling w przedsiębiorstwie, CeDeWu, Warszawa 2010.

VOLLMUTH H.J., 2007: Controlling. Planowanie, kontrola, kierowanie, Placet, Warszawa.

Statystyki

Downloads

Download data is not yet available.