Main Article Content
W artykule przedstawiono koncepcję zrównoważonego rozwoju rolnictwa i gospodarstw rolnych. Omawiając proces rozwoju gospodarstw rolnych i agrobiznesu, nacisk położono na narastający konflikt pomiędzy ekonomią a ekologią. Oprócz tego określono determinanty zrównoważonego rozwoju gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw rolno-spożywczych. Istnieją gospodarstwa ekologiczne i integrowane, które reprezentują praktyki produkcji rolnej najlepiej wpisujące się w zasady zrównoważonego rozwoju. W artykule omówiono rozwój rolnictwa ekologicznego w Europie, w tym w Polsce, a tym samym wskazano główne przeszkody i szanse rozwoju gospodarstw ekologicznych w Polsce. Zdolność do pokonania rozważanych barier w istotny sposób określi możliwości rozwoju gospodarstw ekologicznych w Polsce i ich udziału w praktycznej realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich.
Article Details
Agrarbericht der Bundesregierung 2000.
JASKA E., 1995: Społeczno-ekonomiczne uwarunkowania ekologicznego sposobu gospodarowania w rolnictwie. (Praca doktorska), SGGW, Warszawa.
MAJEWSKI E., 1997: Alternatywne systemy produkcji a modernizacja rolnictwa w Polsce w kontekście celów polityki rolnej UE. SGGW, Warszawa.
METERA D., 1998: Dotacje dla rolnictwa ekologicznego, Ekoland nr 10/98, ODR Przysiek k. Torunia.
REISCH E., ZEDDIES J., 1995: Wprowadzenie do ekonomiki i organizacji gospodarstw rolnych. Wydawnictwo Akademii Rolniczej w Poznaniu.
RUNOWSKI H., 1996: Ograniczenia i szanse rolnictwa ekologicznego. Wydawnictwo SGGW, Warszawa.
RUNOWSKI H., 1999: Stan i uwarunkowania popytu na żywność ekologiczną w Polsce. [w:] Organizacyjno-ekonomiczne aspekty rolnictwa ekologicznego. Wydawnictwo SGGW, Warszawa.
STEFFEN G., BORN D., 1997: Prowadzenie gospodarstw i przedsiębiorstw w rolnictwie. Książka i Wiedza, Warszawa.
ŚWISTAK H., 2000: Efektywność produkcyjno-ekonomiczna gospodarstw ekologicznych i konwencjonalnych - studium porównawcze. (Praca doktorska), SGGW, Warszawa.
Wicki, L., Runowski, H. (1995). Problemy tworzenia i upowszechniania postępu biologicznego w rolnictwie w warunkach gospodarki rynkowej. W M. Okręt-Zajączkowska (red.), Mechanizmy i infrastruktura rynku rolnego, część II (s. 175–188).;-)
ZIĘTARA W., 2000: Tradycyjne i współczesne podejście do równowagi w gospodarstwach i przedsiębiorstwach rolniczych. Pamiętnik Puławski, Puławy.lw
Downloads
- Henryk Runowski, Rolnictwo ekologiczne w Polsce na tle tendencji światowych , Zeszyty Naukowe SGGW - Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej: Nr 49 (2003)
- Henryk Runowski, Tendencje zmian w organizacji i ekonomice przedsiębiorstw rolnych – aspekty teoretyczne , Zeszyty Naukowe SGGW - Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej: Nr 75 (2009)