Main Article Content
W artykule przedstawiono analizę ekonomiczno-finansową przedsiębiorstw hodowli ogrodniczej będących własnością Agencji Państwowej Własności Rolnej. Firmy te mają ogromne znaczenie w rozwoju postępu biologicznego, gdyż są właścicielami 65% polskich podgatunków warzyw znajdujących się w Urzędowym Rejestrze Podgatunków. W okresie objętym badaniem sytuacja tych przedsiębiorstw była bardzo trudna, ale wewnętrznie odmienna. Pomimo tej sytuacji można było zaobserwować pozytywne zjawiska, takie jak np. lepsze wykorzystanie majątku trwałego i obrotowego, zwiększenie efektywności pracy oraz poprawę rentowności. Spółki charakteryzujące się wysoką rentownością majątku charakteryzowały się lepszą rentownością sprzedaży w porównaniu do spółek charakteryzujących się niską rentownością majątku. Dodatkowo, w konsekwencji pierwszych osiągnięć, lepsze wyniki ekonomiczne, zarówno w działalności operacyjnej, jak i ekonomicznej.lw
Article Details
BEDNARSKI L.: Analiza finansowa w przedsiębiorstwie. PWE, Warszawa 1994.
SIERPIŃSKA M., JACHNA T.: Ocena przedsiębiorstwa według standardów światowych. PWN, Warszawa 1999.
WAŚNIEWSKI T.: Analiza finansowa przedsiębiorstwa. Fundacja Rozwoju Rachunkowości, Warszawa 1993.
Downloads
- Agnieszka Borowska, Tadeusz Filipiak, Informacja o konferencji naukowej "Kierunki i możliwości zrównoważonego rozwoju gospodarki żywnościowej" , Zeszyty Naukowe SGGW - Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej: Nr 43 (2001)
- Tadeusz Filipiak, Handel zagraniczny warzywami i ich przetworami w Polsce i w UE w latach 2002–2008 , Zeszyty Naukowe SGGW - Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej: Nr 86 (2010)
- Tadeusz Filipiak, Przedsiębiorstwa hodowli roślin ogrodniczych w procesie przekształceń własnościowych , Zeszyty Naukowe SGGW - Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej: Nr 49 (2003)
- Tadeusz Filipiak, Mariusz Maciejczak, Sektor warzywniczy w Polsce i w wybranych krajach UE , Zeszyty Naukowe SGGW - Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej: Nr 84 (2010)
- Tadeusz Filipiak, Produkcja oraz spożycie owoców i warzyw w Polsce , Zeszyty Naukowe SGGW - Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej: Nr 47 (2002)