Main Article Content
Konkurencyjność gospodarstw rolnych w Unii Europejskiej wynika z realizacji działań WPR. Analiza niektórych wskaźników konkurencyjności wskazuje, że na terenie „Czarnych Kujaw” towarami konkurencyjnymi są zboża i nasiona oleiste, natomiast produkty pochodzenia zwierzęcego i buraki cukrowe nie są konkurencyjne. Zaproponowane kryteria uznania gospodarstwa za konkurencyjne, w myśl „europejskiego modelu rolnictwa”, spełniają gospodarstwa o mieszanej produkcji roślinnej, trzody chlewnej i mleczarstwa, natomiast gospodarstwa mieszane tych wymagań nie są w stanie spełnić. Z punktu dalszego zwiększania konkurencyjności gospodarstw w rozpatrywanym regionie najkorzystniejsza będzie szybka integracja z UE przy pełnym wdrożeniu działań WPR.
Article Details
Komisja Europejska. Agenda 2000 - Bruksela 1996.
MAJEWSKI E., DALTON G., 2000. Praca zbiorowa: Strategiczne opcje dla polskiego sektora agrobiznesu w świetle analiz ekonomicznych. SGGW - Centrum Naukowo-Wdrożeniowe.
Praca zbiorowa, 1993: Encyklopedia powszechna PWN.
STRASZEWSKI S., 1997: Próba określenia typu gospodarstwa rolniczego na podstawie struktury sumy nadwyżek standardowych. Zagadnienia Ekonomiki Rolnej 7/97. IERiGŻ.
STRASZEWSKI S., 1999, 2000. Prezentacje na seminariach doktoranckich - materiały nie publikowane.
Downloads
- Edward Majewski, Sławomir Straszewski, Adam Wąs, Koszty i korzyści z inwestycji w budowle do składowania nawozów organicznych w gospodarstwach z produkcją zwierzęcą w Polsce , Zeszyty Naukowe SGGW - Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej: Nr 46 (2002)