Znaczenie gospodarcze owczarstwa na świecie

Main Article Content

Bogdan Klepacki
Tomasz Rokicki

Abstrakt

Owce zostały udomowione ze względu na elastyczność w ich wykorzystaniu do produkcji mięsa, mleka, wełny, skór i nawozów. Znaczenie hodowli owiec w ostatnim czasie maleje, szczególnie w związku ze spadkiem zapotrzebowania na wełnę w latach 80-tych. Znaczenie produkcji owiec jest duże w hrabstwach o wysokim pogłowiu owiec (Chiny, Australia i Nowa Zelandia). Pogłowie nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na produkcję owiec. Na poziom produkcji mięsa lub wełny wpływają także inne czynniki, takie jak struktura rasowa stada. Produkcja owiec ma długą tradycję. Czynnik ekonomiczny jest głównym czynnikiem wzrostu produkcji owiec. Wzrost produkcji owiec jest powiązany z opłacalnością produkcji.

Article Details

Jak cytować
Klepacki, B., & Rokicki, T. (2005). Znaczenie gospodarcze owczarstwa na świecie. Zeszyty Naukowe SGGW - Ekonomika I Organizacja Gospodarki Żywnościowej, (57), 85–92. https://doi.org/10.22630/EIOGZ.2005.57.21
Bibliografia

ALEKSANDER E., 1999: Wełny na rynku głównych producentów. [w:] Alternatywne kierunki wykorzystania krajowego pogłowia owiec. Fundacja "Rozwój SGGW", Warszawa.

BERDYCHOWSKA G., NIEMCZYK J., SZKLARSKI L.T., 2004: Uwarunkowania i perspektywy rozwoju owczarstwa po akcesji do Unii Europejskiej, z uwzględnieniem stanu i sytuacji tego sektora na Mazowszu. Biuletyn Owczarski Polskiego Związku Owczarskiego, Warszawa.

NIŻNIKOWSKI R. (red.), 2003: Chów i hodowla owiec, Wydawnictwo SGGW, Warszawa.

NIŻNIKOWSKI R., 1994: Chów owiec. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa.

NIŻNIKOWSKl R., 1996: Przydomowy chów owiec, MULTICO - Oficyna Wydawnicza, Warszawa.

Podstawy produkcji zwierzęcej. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1999:, Warszawa

www.fao.org FAOSTAT DATABASE

Statystyki

Downloads

Download data is not yet available.
Rekomendowane teksty
Inne teksty tego samego autora
1 2 > >>