Kapitał intelektualny i wiedza jako czynniki nowoczesnego zarządzania finansami – studium przypadku

Main Article Content

Andrzej Olak

Abstrakt
Wzrastające zainteresowanie problematyką zarządzania wiedzą i kapitałem intelektualnym, które można zauważyć zarówno w światowej, jak i polskiej literaturze przedmiotu, to odpowiedź na wyzwania praktyki zarządzania. Dzisiaj kapitał intelektualny postrzegany jest jako ważny czynnik decydujący o sukcesie organizacji, źródło przewagi konkurencyjnej oraz istotny element procesu kreowania jej wartości rynkowej. Współczesny rynek pracy jest bardzo wymagający, a kierunkowe wykształcenie przestało już wystarczać, by osiągnąć sukces, szczególnie w branży finansowej. Teraz pracodawcy poszukują pracowników, którzy zamiast skupiać się na mierzeniu wyników, mogą się bezpośrednio przyczynić do ich wzrostu. By sprostać konkurencyjności na rynku, fi rmy potrzebują specjalistów, którzy potrafi ą wykorzystać swoje umiejętności do podnoszenia efektywności przedsiębiorstwa, co przekłada się na wymierne sukcesy organizacji. Wymogiem w szanującej się fi rmie, a dla pracownika szansą na awans i jego kolejne stopnie, staje się umiejętność interpretacji, analizy, planowania i podejmowania decyzji. Dlatego, jeśli ktoś mierzy wysoko, planując rozwój organizacji, musi zadbać o rozwój kapitału intelektualnego. Celem opracowania jest zaprezentowanie, na przykładzie Nadsańskiego Banku Spółdzielczego w Stalowej Woli, iż rozwój organizacji jest determinowany takimi czynnikami, jak otwartość na zmiany, innowacje i gotowość uczenia się. Wiedza i informacja stają się dzisiaj głównymi czynnikami, które kierują życiem organizacji, wpływając na wzrost skuteczności jej działania. Stają się atrakcyjne dla organizacji, gdyż „(…) tylko to istnieje, co można zmierzyć” [Jurek M. 2002, s. 85].

Article Details

Jak cytować
Olak, A. (2011). Kapitał intelektualny i wiedza jako czynniki nowoczesnego zarządzania finansami – studium przypadku. Zeszyty Naukowe SGGW - Ekonomika I Organizacja Gospodarki Żywnościowej, (88), 151–164. https://doi.org/10.22630/EIOGZ.2011.88.22
Bibliografia

ALTKORN J.: Kształtowanie rynkowego wizerunku firmy. Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Kraków 2002.

BRATNICKI M.: Spojrzenie na kapitał intelektualny z punktu widzenia wartości przedsiębiorstwa, [w:] Przedsiębiorstwo na rynku kapitałowym, materiały konferencyjne pod redakcją J. Duraja. Uniwersytet Łódzki, Łódź 1999.

BEGG D., FISCHER S., RUDGIER D.: Mikroekonomia. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001.

BOROWIECKI R., KWIECIŃSKI M.: Informacja i wiedza w zintegrowanym systemie zarządzania, Kantor Wydawniczy Zakamycze, Kraków 2004.

DOLIŃSKA M.: Innowacje w gospodarce opartej na wiedzy. PWE, Warszawa 2010.

EDVINSSON L., MALONE M.S.: Kapitał intelektualny. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001.

HECKMAN J., Kapitał ludzki, Wprost, Nr 43/2001/987.

JUREK M.: Pojęcie i pomiar kapitału intelektualnego. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin 2002.

KACZMAREK B., WALCZAK W.: Zarządzanie wiedzą we współczesnych przedsiębiorstwach, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2009.

KWIATKOWSKI S.: Przedsiębiorczość intelektualna. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2002.

KISIELNICKI J. (red.): Zarządzanie wiedzą we współczesnych organizacjach. Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego, Warszawa 2003.

SOKOŁOWSKA A.: Nowe trendy w naukach ekonomicznych i zarządzaniu. Zarządzanie kapitałem intelektualnym w małym przedsiębiorstwem. Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych i Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Warszawa 2005.

REMI M., CHLIPAŁA P.: Kapitał intelektualny w przedsiębiorstwie. [w:] Kapitał intelektualny: dylematy i wyzwania, red. A. Pocztowski. Wydawnictwo Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu, Nowy Sącz 2001.

URBANEK G.: Niematerialny łańcuch wartości a renta ekonomiczna przedsiębiorstwa. Przegląd Organizacji nr 9/2010. (Crossref)

Statystyki

Downloads

Download data is not yet available.
Rekomendowane teksty