Współzależności i preferencje w rozchodach gospodarstw domowych

Main Article Content

Wacław Laskowski

Abstrakt

Wyniki naszych badań potwierdzają, że dochód jest silnym czynnikiem modelującym konsumpcję. O wpływie tego czynnika świadczy m.in. elastyczność dochodowa popytu na różne produkty konsumpcyjne. Wskaźniki tej elastyczności pozwalają na ustalenie priorytetowego rankingu wydatków gospodarstw domowych. Do wydatków podstawowych można zaliczyć wydatki na żywność, alkohol i tytoń, a także wydatki na mieszkanie i opiekę zdrowotną. Wskaźniki elastyczności popytu w gospodarstwach rolnych klasyfikują większość ich wydatków jako wydatki pierwotne. Wynika to z faktu, że gospodarstwa domowe rolników zazwyczaj nie wydają dużej części swoich dodatkowych dochodów na żywność, lecz traktują te dochody jako rezerwę ekonomiczną. Oczekuje się, że gospodarstwa te inwestowałyby te dochody w gospodarstwa rolne, gdyby sytuacja ekonomiczna była lepsza.

Article Details

Jak cytować
Laskowski, W. (2001). Współzależności i preferencje w rozchodach gospodarstw domowych. Zeszyty Naukowe SGGW - Ekonomika I Organizacja Gospodarki Żywnościowej, (44), 37–50. https://doi.org/10.22630/EIOGZ.2001.44.19
Bibliografia

LASKOWSKI W. 2001: Dochody ludności Polski oraz proporcje w ich rozdysponowaniu w świetle badań budżetów gospodarstw domowych. Zeszyty Naukowe SGGW - EKONOMIKA I ORGANIZACJA GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ, (43), 79-89.

LUSZNIEWICZ A., 1982: Statystyka społeczna. PWE, Warszawa.

WISZNIEWSKI E., 1977: Ekonomika konsumpcji. PWN, Warszawa.

Statystyki

Downloads

Download data is not yet available.
Rekomendowane teksty
Inne teksty tego samego autora